Wybór ciekawego celu na kolejną podroż wcale nie jest taki łatwy. Spragnieni przygód i wrażeń z eskapad do różnych egzotycznych krajów, chcielibyśmy, aby nasze kolejne destynacje były coraz ciekawsze i coraz bardziej niezwykłe. Każdy wyjazd to jednak osobna historia – nie tylko pod względem przeżyć i doświadczeń, ale także od strony organizacyjnej. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania przed podróżą na wyspę cygar i kultowych oldtimerów – Kubę – wraz z naszymi odpowiedziami. Koniecznie sprawdźcie je przed wyjazdem!

Kiedy jest najlepsza pora na wyjazd?
Podróż na Kubę najbardziej polecamy w czasie naszej europejskiej zimy i wiosny, konkretniej – między listopadem, a początkiem czerwca. Poza tym okresem musimy liczyć się z krótkotrwałymi, lecz obfitymi, codziennymi opadami podczas pory deszczowej – w końcu jesteśmy w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Z tych samych powodów odradzamy przyjazd na przełomie naszego lata i jesieni - a więc sierpień i wrzesień - kiedy to nasilenie opadów i kapryśnej pogody jest na Kubie największe.

W jaką walutę dobrze jest się zaopatrzyć?
Na wyspę dobrze zabrać amerykańskie dolary, które na miejscu wymienimy na tutejsze waluty. Nie, to nie pomyłka – na Kubie funkcjonują bowiem zarówno peso kubańskie (CUP; nimi płacimy za drobne rzeczy, takie jak np. warzywa, owoce), jak i peso wymienialne (CUC; ich użyjemy do opłacenia „większych” spraw – noclegów, transportu itp.). 1 CUC, który wymienimy mniej więcej 1:1 za dolara, to w przybliżeniu równowartość 26 CUP. Trzeba pamiętać, że znalezienie poza wyspą kantora, w którym nabyć można CUP bądź CUC graniczy z cudem.

Co zobaczyć na Kubie?
Podróż warto zacząć od stolicy, czyli Hawany – to miasto jest trochę jak cała wyspa w pigułce. Polecamy promenadę Malecon, dom Ernesta Hemingway’a, katedrę, Hotel Nacional, Castillo de Real Fuerza, a także fortecę El Morro. Z innych miast wartych uwagi wyróżnia się kolonialne, niezwykle urokliwe Trinidad z charakterystyczną zabudową – taką, jaką kojarzymy myśląc o Kubie. Prócz kolorowych domków ustawionych wzdłuż brukowanych uliczek polecamy wizytę na Plaza Mayor. W miastach zobaczymy to z czego słynie wyspa – kubańskie tańce i muzykę, niezwykłe, stare samochody; poczujemy też dym z tak popularnych tutaj cygar. Ponadto, Kuba obfituje w piękne widoki, parki narodowe i liczne plaże, jak choćby Cayo Santa Maria, gdzie możemy odpocząć po aktywnym zwiedzaniu.

Znam angielski – czy to wystarczy, żeby się dogadać?
I tak, i nie. Jeśli bowiem będziemy porozumiewać się głównie w typowo turystycznych miejscach, np. w hotelach, restauracjach - szczególnie w Hawanie - nie powinno być z tym żadnego problemu. Jeśli jednak zaczepimy na ulicy starszego sprzedawcę lokalnych produktów, albo wyjedziemy gdzieś na prowincję – tu angielski może już nie wystarczyć, przyda się natomiast coraz bardziej popularny ostatnimi czasy hiszpański. Przed wyjazdem warto poćwiczyć, szczególnie słuchanie – Kubańczycy mówią bowiem szybko, wplatając w wypowiedzi naleciałości z lokalnej gwary.

A co ze szczepieniami?
Wyjeżdżając w podróż na Kubę, nie ma obowiązku przyjmowania żadnych dodatkowych szczepień, jednak zaleca się szczepionkę przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby A i B, durowi brzusznemu oraz wściekliźnie. Ryzyko nie jest wprawdzie duże, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne – szczególnie, że wszystko zamknie się w kilkuset złotych. Warto również stosować profilaktykę przeciwmalaryczną w formie repelentów, szczególnie gdy wybieramy się w kubańskie lasy.

Warto przeczytać