Kiedy myślimy o Kubie, jakie pierwsze skojarzenia do nas przychodzą? Może to słynny kubański rum, wyroby tytoniowe – fajki, cygara, papierosy, a może muzyka na żywo z klubów przy każdej, większej uliczce? Może kojarzy nam się hollywoodzka superprodukcja jaką jest „Dirty Dancing”? A może komunistyczne rządy Fidela Castro i buntownicza atmosfera? Wytrawni podróżnicy mówią, że na Kubie doświadcza się podróży wehikułem czasu, jest klimatycznie, kolorowo, niczym obraz z końcówki lat 80. Ubiegłego stulecia. Otaczają nas zachwycające budowle, oldschoolowe samochody, wymowne murale i gorąca atmosfera. Na pewno skusicie się na imprezę w Hawanie oraz spacer po karaibskiej plaży. Co chcielibyście wiedzieć na temat Kuby? Dlaczego warto tam pojechać? Zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Jeżeli szukasz wyjątkowej oferty wycieczki na Kubę, sprawdź koniecznie  http://planetescape.pl/kraj/kuba/.

Podstawowe informacje geograficzne o Kubie
Kuba jest największą wyspą na Karaibach, leżącą na ciepłym Morzu Karaibskim. Ma dostęp do Zatoki Meksykańskiej i należy do archipelagu Wielkich Antyli. Linia brzegowa Kuby rozciąga się na 3700 metrów i charakteryzuje ją zróżnicowanie krajobrazowe: pełno tu zatoczek, półwyspów i małych wysepek w zasięgu wzroku. Do większości z nich można dopłynąć łódką! Kuba ma prawo do zarządzania sąsiednimi wyspami, takimi jak: Cayo Coco, Cayo Santa Maria czy Isla de la Juventud. Na nie także można się dostać promem lub łódkami, ale bilety radzimy kupić wcześniej. Ukształtowanie Kuby jest raczej nizinne, chociaż posiada niskie pasmo górskie (Sierra Maestra), w które można się wybrać bez specjalnego przygotowania czy profesjonalnego sprzętu. Na wyspie panuje klimat podrównikowy wilgotny, który charakteryzuje się wysoką temperaturą, wilgotnością powietrza i częstymi i intensywnymi opadami. Interesującym faktem jest to, że na wyspie nie ma zbyt wielu lasów, a większość obszarów zalesionych jest objęte ochroną i wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego na Kubie jest sporo terenów bagiennych, na których można spotkać krokodyle!

Kiedy najlepiej wybrać się na Kubę?
Ze względu na klimat podrównikowy wilgotny i występujące pory roku, najlepszym czasem na wakacje na wyspie są miesiące między listopadem a kwietniem. W tym czasie na Kubie jest pora sucha, co oznacza mniej więcej stałą temperaturę i o wiele mniejsze opady. Pogoda świetnie nadaje się do zwiedzania lub korzystania z pięknych plaż, np. tej przy Cayo Santa Maria. Pamiętajmy jednak, że na listopad i grudzień przypada szczyt sezonu turystów z Europy i północnego zachodu – szczególnie w okresie przedświątecznym i świątecznym kupimy zdecydowanie najdroższe bilety (a znacznie ceny rosną). Kiedy natomiast nie jechać na Kubę? Lepiej powstrzymać się przed wycieczką między lipcem a październikiem, ponieważ w tym czasie na wyspie często pojawiają się huragany, a poza tym jest bardzo, bardzo gorąco – szczególnie dla kogoś, kto na co dzień mieszka w raczej zimnej Europie może to być uciążliwe. Warto wspomnieć, że raczej trudno jest dostać się na Kubę samodzielnie, wymaga to bowiem dużo kombinowania. Najłatwiej wybrać się tam z jakąś agencją turystyczną - koniecznie przejrzyj oferty, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Potrzebne dokumenty
Jako obywatele Polski nie potrzebujemy turystycznej wizy, by przebywać na terenie Kuby. Nie ma jednak tak łatwo. Zamiast wizy trzeba postarać się o Kartę Turysty, która upoważni nas do spędzenia na wyspie 30 dni. Kartę najlepiej przez pośrednika, wtedy kosztuje około 100 złotych (pośrednikiem najczęściej są agencje turystyczne). Na lotnisku zwykle trzeba pokazać bilet powrotny, paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, czasem zdarza się, że urzędnik poprosi o wykazanie finansów (chodzi o to, czy zdołamy samodzielnie utrzymać się na czas pobytu). Prócz tego warto postarać się o międzynarodowe prawo jazdy oraz aktualną książeczkę szczepień. Jako świadomi podróżnicy wykupmy sobie ubezpieczenie podróżne, cokolwiek by się stało – zawsze się przyda, a ceny leczenia na Kubie nawet drobnych urazów są kosmiczne! Pamiętaj także o skanie wszystkich dokumentów i przesłanie ich na maila lub schowaniu w bezpiecznym miejscu.

Dwie waluty – porozmawiajmy o pieniądzach
Zapewne podczas szukania informacji o Kubie usłyszałeś o tzw. dwóch walutach obowiązujących na wyspie. O co chodzi? Okazuje się, że na Kubie są dopuszczone dwie oficjalne waluty, peso convertible oraz peso cubano. Jedna jest specjalnie dla turystów, a druga dla mieszkańców. W przeliczeniu 1 peso convertible (CUC) ma wartość 1 USD, a 1 CUC to 25 peso cubano. Wszystkie ceny podane są tutaj albo w dolarach, albo CUC albo CUP, więc trudno się w tym odnaleźć, przynajmniej na początku. Zapewne był to celowy zabieg by nieco zmylić turystów, których matematyka nie stoi na najwyższym poziomie. Jak to wygląda w praktyce? Każdy bank wymieni naszą turystyczną walutę na tą lokalną, ale – w peso cubano będziemy mogli zapłacić za jedzenie czy na targu, co na pewno bardziej się nam opłaci. Natomiast CUC posłuży do opłacenia transportu lub noclegów.

Warto przeczytać