Indonezja przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów dosłownie z całego świata. Nie bez powodu! Jest przecież niezwykle malowniczym i egzotycznym krajem o wyjątkowym wulkanicznym krajobrazie, ponieważ znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie erupcji wulkanicznych i wzmożonych trzęsień ziemi. Ten wyspiarski kraj osiąga powierzchnie ponad 1 900 000 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 17 000 wysp i wysepek, w tym na około 6000 zamieszkują ludzie - niektóre z nich nie mają nawet swojej nazwy. Jest jedynym miejscem na ziemi, które kusi turystów ogromną ilością wulkanów- na całym świecie jest 600 wulkanów, a w samej Indonezji 167, przy czym większość z nich jest czynna i bardzo aktywna. Wulkany stanowią niesamowitą atrakcje turystyczną, jednak nie należy zapominać o niszczycielskiej sile tego przerażającego tworu natury. Jakie są najpiękniejsze wulkany Indonezji i gdzie wybrać się na trekking?

Gunung Merapi

Jest to najaktywniejszy wulkan w całej Indonezji. Jednak fakt ten nie stoi na przeszkodzie zdobywcom wulkanów na Jawie. Ma 2911 m nad poziomem morza, a wejście zajmuje około 4-5 godzin (oczywiście w zależności od tępa i predyspozycji) - trasa dzieli się na kilka części - z początku może się wydawać że jest to zwykły spacer po asfalcie, ale im wyżej, tym stromiej i stąpa się po pyle wulkanicznym wśród wszędzie unoszącego się dymu. Ze szczytu Merapi można oglądać jeden z najpiękniejszych wschodów słońca na świecie, dlatego turyści często wybierają się nocą na szczyt. W czasie wzmożonej aktywności wulkanu wszystkie trasy na szczyt są pozamykane i strzeżone. Ze szczytu można podziwiać inny, wyższy wulkan, który nazywa się Gunung Merababu, czyli Góra Popiołu.

Agung

Wulkan Agung to jednocześnie najwyższy szczyt wyspy Bali - zalicza się do stratowulkanów i jest jak najbardziej wulkanem czynnym. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1964 roku, kiedy to w wyniku erupcji zginęło ponad 12 000 osób. Niszczycielska siła wybuchu spowodowała również to ze wulkan stracił swój szczyt tracąc przy tym 100 metrów na wysokości, a krater wulkanu ma głębokość 200 metrów oraz średnicę 500 metrów. Wulkan wykazuje naprawdę duża aktywność i co jakiś czas można zaobserwować duże ilości dymu oraz wulkanicznego popiołu. Na zboczu wulkanu Anung - na wysokości około 900 m n.p.m. znajduje się pochodzący z X wieku kompleks kilkudziesięciu świątyń, które koniecznie warto zobaczyć będąc tam na miejscu. Chcąc obejrzeć zespół świątyń, można zrobić to tylko i wyłącznie z zewnątrz, ponieważ turystom nie wolno wchodzić do środka. W świątyniach po dziś dzień odbywają się bardzo ważne ceremonie religijne.

Rinjani

Jest drugim co do wielkości wulkanem Indonezji, a znajduje się na wysokości 3726 m nad poziomem morza. Usytuowany jest na wyspie Lambok, między wyspami Bali a Sumbawa, na terenie niezwykle malowniczego Parku Narodowego Gungung Rinjani. Wulkan ten jest jedna z najbardziej popularnych trekkingowych destynacji. Kaldera wulkanu, czyli wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu, jest ogromna - jej wymiary to 6 na 8 kilometrów. We wnętrzu tejże kaldery znajduje się jezioro Segara Anak, natomiast na samym środku jeziora, wulkaniczny stożek Baru Jari. Stożek ten osiąga wysokość ponad 150 metrów - w ostatnich latach jest on bardzo aktywny. Wybierając się na trekking na Rinjani, warto obserwować teren na bieżąco i zbierać informacje na temat bieżącej sytuacji, ponieważ podczas wzmożonej aktywności wulkanu zamykany jest również cały Park Narodowy.

 

Warto przeczytać