Filipiny są malowniczym państwem wyspiarskim położonym w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Filipińskim, który oblewany jest wodami Oceanu Spokojnego. Ten przepiękny, egzotyczny kraj jest coraz to częstszym miejscem turystycznych wycieczek. W rzeczonym archipelagu mieści się przeszło 7 tys. wysp, z czego zamieszkałych jest niespełna 900.

Klimat Filipin

Filipiny od Indonezji oddzielają morze Sulu oraz morze Celebes. Państwo mieści się w strefie klimatu równikowego, w związku z czym stosunkowo często „goszczą” tu tajfuny. Ze względu zaś na położenie na obszarze słynnego pacyficznego pierścienia ognia, państwo jest narażone na trzęsienia ziemi.

Średnia temperatura na Filipinach waha się w granicach od 27 do 28 st. C. Kiedy zaś zbliża się pora monsunowa, termometr pokazuje nawet 37 st. C! Na terenach górzystych jest chłodniej, jednak i tam, na dużych wysokościach, nie odnotowuje się temperatury niższej niż 15 st. C. Filipiny charakteryzują się bardzo wysoką wilgotnością powietrza, która przez większą część roku osiąga blisko 80 proc., zaś podczas pory deszczowej nawet 100 proc.

Filipiny „w pigułce”

Warto wiedzieć, iż Filipiny ze swoimi 92 milionami mieszkańców plasują się na 12. miejscu wśród najbardziej zaludnionych krajów na świecie. Ze względu na swoje położenie, są ona niezwykle różnorodne zarówno pod względem kulturowym (przeszło 100 różnych grup etnicznych), jak również geograficznym.

Ciekawostką jest, iż to właśnie Filipiny jako jedyne ze wszystkich azjatyckich krajów są krajem, w którym dominuje religia katolicka. Można zwiedzać tu liczne, piękne kościoły, które liczą nawet po kilkaset lat. Niemalże cały archipelag został podbity przez Hiszpanów do końca XVI wieku. Wówczas Filipiny stały się kolonią hiszpańską i mocne kolonialne wpływy można obserwować do teraz. Przez krótki czas Filipiny znajdowały się pod panowaniem Amerykanów, zaś podczas drugiej wojny światowej okupowane były przez Japonię. Za czasów panowania Amerykanów, na wyspach rozpowszechniony został język angielski.

 

Warto przeczytać