Republika Mozambiku jest położona w Afryce południowo-wschodniej, granicząc z RPA, Suazi, Zimbabwe, Zambią, Malawi i Tanzanią. Zachodni i europejscy turyści nie odkryli jeszcze turystycznego potencjału tego państwa, więc jeśli wolisz podróżować do mniej odkrytych miejsc i przecierać szlaki, Mozambik spełni Twoje oczekiwania. Na podróżowanie do państw Afryki zapanowała swoista moda w ostatnich latach, co ma oczywiście plusy jak i minusy. Jeśli interesujesz się kulturą Afryki, koniecznie skorzystaj z okazji – większej dostępności tańszych biletów lotniczych i otwartości na białego turystę. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik podróżowania po Mozambiku – serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu.

Czy w Mozambiku jest bezpiecznie?
Bezpieczeństwo to zwykle pierwsza kwestia, o jaką martwimy się myśląc o podróżach do Afryki. Kupując zorganizowaną wycieczkę w biurze lub agencki podróżniczej mamy zapewnionego przewodnika, który doskonale odnajduje się w lokalnych warunkach i potrafi dopilnować, by turystom nic się nie przydarzyło. Inaczej wygląda sprawa, kiedy samodzielnie organizujemy swoją podróż, tutaj potrzeba zasięgnąć więcej informacji. Najlepiej podpytać doświadczonych podróżników o rady, np. w które regiony raczej nie podróżować o zmroku czy jakich zachowań powinniśmy unikać. Jeśli chodzi o Mozambik, uchodzi on za jednolity kraj, chociaż istnieje podział na północną i południową część. Południowa część Mozambiku cieszy się znacznie lepszą sławą pod względem samotnego podróżowania, uchodzi po prostu za bezpieczniejszą. Jest również lepiej rozwinięta pod względem architektury i dostępu do podstawowych usług. Północ Mozambiku jest biedniejsza i ma niepewną sytuację polityczną, dlatego bez przyjaznych lokalnych osób lepiej nie robić tam interesów. Trzeba być czujnym także w paru innych sytuacjach – turyści podróżujący do Mozambiku mówią o problemach z przekraczaniem granicy i dostaniu wizy. Jednak tutaj historie mogą być mocno przekoloryzowane – pomimo doniesień o wszechobecnej korupcji, biały turysta, który jest pokojowo i otwarcie nastawiony, nie ma żadnych problemów z dostaniem wizy. Polecamy unikać prób przekupywania policjantów pieniędzmi, nie ma takiej najmniejszej potrzeby! Mozambik to państwo rozwijające się, które ma na celu zwiększenie infrastruktury turystycznej, więc powinieneś się spodziewać raczej godnego traktowania niż prób oszustwa na każdym kroku.

Szczepnienia i lęk przed malarią
Malaria, druga kwestia nieodłącznie związana z podróżowaniem po Afryce. Przenoszą ją głównie komary. Każdego roku zachoruje na nią nawet 200 milionów osób, z czego ok. 1-3 miliony to przypadki śmiertelne. Każdy przewodnik turystyczny szeroko opisuje profilaktykę przeciwmalaryczną: ubieranie się w długie rękawki i długie spodnie, spanie pod moskitierą, używanie środków przeciw komarom, a nawet przyjmowanie leków antymalarycznych „na wszelki wypadek”. Dodajmy, że Mozambik należy do państw, w których malaria jest chorobą powszechną, a niektórzy ludzie zarażają się nią nawet do 8 razy w ciągu roku! Z jednej strony sprawa jest poważna i trzeba przemyśleć, czy rzeczywiście mamy ochotę faszerować się lekami, które mają okropny wpływ na wątrobę. Ale z drugiej strony, jeśli planujemy nasz wyjazd na kilka dni-do tygodnia, być może nie jest to tego warte. Najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą od chorób zakaźnych. Z jeszcze innej strony, w Afryce leki na malarię są powszechnie dostępne i skuteczne, a dodatkowo nie zapłacimy za nie dużo pieniędzy. Jeśli zdarzy Ci się zachorować na malarię, to nie jest żaden wyrok, bo można ją wyleczyć w 3 dni – oczywiście dochodzenie do siebie potrwa na pewno dłużej, ale nie trzeba się aż tak obawiać tej choroby. O jakie szczepienia powinniśmy zadbać zanim wyruszymy do Mozambiku? Przede wszystkim o szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi i błonicy, można rozważyć szczepienie przeciwko cholerze (jeśli będziemy mieć kontakt z wodą nieznanego pochodzenia) i wściekliźnie (jeśli planujemy biwakować w dzikich terenach).

Kiedy jest najlepszy czas na podróż do Mozambiku?
W Mozambiku panuje klimat tropikalny, który charakteryzuje duża wilgotność powietrza. Jeśli chcemy zwiedzić jedynie Maputo (stolica kraju), pogoda sprzyja wycieczkom przez cały rok. Natomiast jeśli myślimy o podróżowaniu po całym Mozambiku, poleca się miesiące od czerwca do października – w porze suchej. Najbardziej odradzanym miesiącem jest styczeń, kiedy przypada kulminacja pory deszczowej – mówi się o nim nawet jako o najbardziej „mokrym” miesiącu w roku.

Warto przeczytać