Trzeba przyznać, że Kambodża nie należy do najłatwiejszych kierunków podróżniczych. Jednak przyciąga coraz więcej podróżników, z wielu powodów. Po pierwsze, architektura, a w tym ruiny niesamowitego kompleksu Angkor, czyli dawnego imperium Czerwonych Khmerów. Po drugie, działalność charytatywna – przez lata nagłaśniana przez największe światowe gwiazdy, takie jak Madonna czy Angelina Jolie, które próbują zwrócić uwagę na tę część globu. Po trzecie, kuchnia kambodżańska, która interesuje miłośników kuchni przez wzgląd na znane sąsiedztwo (Tajlandia i Wietnam) i zaskakujące połączenia smakowe. Poza tym, Kambodża to kraj kontrastów, jest zachwycający i przerażający. Wyprawa do tego miejsca na pewno pozwoli skonfrontować obraz tego kraju, jaki kreują nam media, do tego, jak przedstawia się w rzeczywistości. Jeśli jesteś zainteresowany praktycznymi informacjami na temat podróżowania po Kambodży, koniecznie przeczytaj artykuł poniżej.

Ofertę podróży znajdziesz na:

http://planetescape.pl/kraj/kambodza/

Informacje geograficzne o Kambodży
Zacznijmy od tego, że Kambodża jest jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej, a nie Afryki – jak myśli część osób. Być może to przez stereotyp ubóstwa – bieda zwykle kojarzy nam się z krajami afrykańskimi. Kambodża graniczy z Tajlandią, Laosem i Wietnamem, a jej linia brzegowa rozciąga się na około 400 kilometrów. Większość powierzchni kraju zajmuje Nizina Kambodżańska, na której płynie słynna rzeka Mekong i znajduje się jezioro Tonle Sap, które otaczają dwa pasma górskie: Góry Kardamonowe i Dangrek, a najwyższy szczyt to Phnum Aôral ma wysokość 1813 m n.p.m.. Jeśli chodzi o klimat, to panuje tu klimat zwrotnikowy monsunowy, który charakteryzuje się występowaniem dwóch pór roku, deszczowej i suchej. W Kambodży obie pory roku są bardzo wyraźne, przez jedno półrocze obficie pada, a podczas kolejnego panuje uporczywa susza. Ma to wpływ na stan roślinności, chociaż do ogromnych strat ekologicznych przyczynił się przede wszystkim człowiek – w dwudziestym wieku wycięto ponad połowę (!) wszystkich lasów w kraju. Obecnie na krajobraz kambodżański składa się więcej pól ryżowych i sawann, niż lasów. Wycinka lasów przyniosła także straty ekonomiczne, ponieważ rosły w nich głównie drzewa sandałowca, cynamonowca kamforowego i teczyny, czyli bardzo cennych roślin.

Religia i kultura w Kambodży. Jak się zachować, żeby nikogo nie urazić?
Każdy, kto planuje podróż do odległych miejsc, powinien zdobyć jak najwięcej informacji odnośnie do religii i kultury w danym kraju. Bardzo pomaga to nie tylko w dostosowaniu się do panujących zasad, ale także do zrozumienia rzeczywistości ludzi i ich systemu wartości. Jeśli chodzi o Kambodżę, to na 13 milionów mieszkańców prawie 90% to ludność rdzenna, czyli Khmerowie. Mieszkają tu też mniejszości etniczne, kilka procent Wietnamczyków, Chińczyków i Czamów. Khmerowie w większości kierują się systemem filozoficzno-etycznym jakim jest buddyzm w najstarszej szkole, theravadzie. W tradycji tego kraju już 16 letni chłopcy wstępują na kilka miesięcy do klasztoru, by poznać życie mnicha, uczyć się u mistrzów, medytować i uporządkować własny system wartości. Kambodżanie czczą mnichów, a buddyzm ma ogromny wpływ na ich całe życie i codzienność. Do 1970 roku buddyzm był religią państwową Kambodży, jednak przez komunistyczny przewrót (którego dokonali Czerwoni Khmerzy) wielu mnichów zostało zabitych, a świątynie zniszczone lub przekształcone w inne ośrodki. Ostatnie dziesięciolecia zanotowały jednak powrót do tradycji, chociaż Kambodżanie zaczęli też wyznawać inne religie – jak islam (3%) czy chrześcijaństwo (1%). O czym musimy pamiętać podczas podróży? Przede wszystkim nie naginajmy zasady, która głosi, że „turystom wolno więcej”. Należy zachować szacunek względem mnichów – nie można ich dotykać, a w szczególności ich głowy. Kobiety nie mogą im też nic podawać. Głaskanie dzieci nie jest mile widziane. Szacunek trzeba zachować także wobec każdego posążku buddy (pamiętać, że to nie jest zabawka, ale przedmiot święty dla buddystów). Odradza się przesadne okazywanie uczuć, głośny śmiech czy ogólnie głośne zachowanie - pamiętajcie, że mnisi większość czasu spędzają na medytacji, szukaniu harmonii, nie lubią gwałtownych ruchów ani dźwięków.

Czy w Kambodży jest bezpiecznie?
Trzeba rozprawić się z kolejnym stereotypem, jaki kwitnie nam w głowach, kiedy myślimy o Kambodży. Otóż wydaje nam się, że skoro jedziemy do biednego kraju, na pewno wszyscy będą chcieli nas okraść. To błędne myślenie, chociaż oczywiście, trzeba zachować zdrowy rozsądek – wiadomo, że przy najpopularniejszych atrakcjach turystycznych nie brakuje kieszonkowców (ale to samo może nas spotkać na Rynku w Krakowie) i chodzenie samotnie po nocy w nieznane zaułki to też nienajlepszy pomysł. Generalnie Kambodża i Tajlandia uchodzą za bardzo bezpieczne i spokojne państwa. Mówi się, że w porównaniu do krajów Ameryki Południowej, to istne oazy spokoju. Kambodżanie są bardzo sympatyczni i w małych wioskach czy miastach nie ma przekonania, że turysta to chodzący portfel, ale serdeczny gość.

Warto przeczytać