Przepisy wizowe i wjazdowe

Lądując na lotnisku w Male polscy turyści dostają stempel władz imigracyjnych, który umożliwia wjazd i pobyt na Malediwach do 30 dni. Aby otrzymać turystyczną wizę pobytową, należy przedstawić ważny paszport, okazać się biletem powrotnym, potwierdzić posiadanie wystarczających środków finansowych umożliwiających pobyt w tym kraju przez określony czas lub ewentualnie posiadać rezerwację w hotelu. Zupełnie inaczej przedstawiają się wymagania wobec cudzoziemców deklarujących pobyt na lokalnych wyspach w celu innym, niż turystyczny. Wymagana jest wówczas zgoda MSW albo zaproszenie od przedstawiciela lokalnej społeczności, potwierdzone przez MSW.

Przepisy celne

Przepisy celne zabraniają wwozu na terytorium Malediwów:

  • broni,
  • amunicji,
  • materiałów wybuchowych.

Zakazane jest również wwożenie materiałów i publikacji o charakterze pornograficznym. Nie przywieziemy na Malediwy także przedmiotów, które w jakikolwiek sposób naruszałyby zasady Islamu. Wynika to z faktu, że kraj ten w zdecydowanej większości zamieszkują muzułmanie. Oznacza to zakaz wwozu przedmiotów kultu innych religii, wieprzowiny oraz produktów pochodnych, a także alkoholu. Warto dodać, że alkohol jest dozwolony jedynie na terenie resortów turystycznych. Z wysp archipelagu nie można natomiast wywieźć skorup żółwi ani koralowców.

Wyjazd na Malediwy, a zdrowie

Aby wjechać na terytorium Malediwów międzynarodowe świadectwo szczepień nie jest wymagane. Jednak należy mieć świadomość, że ryzyko zarażenia się takimi chorobami, jak cholera, tyfus, polio, żółtaczka typu A,B i E jest tutaj bardzo duże. Turyści muszą posiadać świadectwo szczepienia przeciw febrze żółtej, jeżeli przebywają w regionie, gdzie ta choroba jest obecna. Niebezpieczeństwo zarażenia się malarią nie jest już tak duże, jak kiedyś, jednak w podróż na Malediwy warto zabrać ze sobą niezbędne leki oraz środki zabezpieczające nas przed komarami. Dobrym pomysłem może okazać się także wykupienie ubezpieczenia od kosztów leczenia. Dla europejczyków prawdziwym szokiem może być informacji, że na Malediwach opiekę lekarską zagwarantują nam jedynie dwa szpitale. Więcej placówek medycznych po prostu tu nie ma.

Transport

Większość wysp archipelagu można przejść pieszo. Nie zajmie nam to zbyt wiele czasu, ani nie będzie wymagało dużego wysiłku. Transport samochodowy to rzadkość. Występuje w zasadzie jedynie na atolach miejskich np. w stolicy kraju Male. Transport między wyspami zapewniają głównie łodzie oraz samoloty. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że żadne środki transportu nie kursują tu po zachodzie słońca. Problemem może być również przemieszczanie się między wyspami w piątek, który jest dla muzułmanów dniem świątecznym.

 

Warto przeczytać