Seszele to absolutnie wyjątkowe miejsce na Ziemi. Do Republiki Seszeli należy 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego położonych w centralnej części Oceanu Indyjskiego. Jedynie 33 są zamieszkane przez ponad 87 milionów ludzi pochodzenia kreolskiego. Seszele słyną z bogatej fauny i flory, interesującej historii oraz fascynującej kultury kreolskiej. Jeśli planujesz wyjazd na Seszele samodzielnie, koniecznie przygotuj sobie cały plan wycieczki. Co powinieneś zobaczyć? Jakie są najpopularniejsze atrakcje? Na co powinieneś być przygotowany?

Kiedy najlepiej jechać na Seszele?
Na Seszele można jechać zawsze. Na wyspach są tylko dwie pory roku: sucha i deszczowa. Pora sucha nie oznacza jednak tego, że w ogóle nie będzie padało, wręcz przeciwnie, czasem zdarza się, że pada przez kilka dni. To co różni porę deszczową od suchej jest raczej intensywność opadów niż ich występowanie. Temperatura na wyspach utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie i nie spada poniżej 25 stopni Celsjusza. Zmienia się jednak wilgotność powietrza. Podsumowując – na Seszele możemy się wybrać w dowolnie wybranym przez nas terminie.

http://planetescape.pl/oferta/seszele-tropem-trzech-skarbow-seszeli/


Ceny na Seszelach
Tutaj sytuacja nie przedstawia się już tak optymistycznie jak pogoda. Głównym dochodem utrzymania mieszkańców wysp jest turystyka, przez co musimy nastawić się na koszty porównywalne do tych we Francji. Najdroższą częścią wycieczki będą zapewne bilety, których cena dochodzi do 4000 złotych za osobę. Na wyspach płaci się w rupiach seszelskich, ale euro również jest akceptowalne. Najtańsze noclegi znajdziemy już za 35 euro w guesthouse’ach za pokój dwuosobowy. Jeśli chodzi o jedzenie, tutaj nastawmy się wyłącznie na lokalną kuchnię niż stołowanie się w restauracjach – za posiłek zapłacimy wtedy od 14 do 20 złotych. Komunikacja między miastami to, w zależności od miejsca, od 15 do 60 euro za bilet. Jednorazowy bilet w komunikacji miejskiej waha się od 1 do 3 euro.

Historia Seszeli
Historia wysp sięga X wieku, kiedy to przybywali tutaj arabscy kupcy. Natomiast pierwsze zapiski literackie pochodzą z XVI wieku i należą do licznie odwiedzających Seszele Portugalczyków. Ale dopiero w XVIII wieku Francuzi zdecydowali się zasiedlić wyspy. Od 1794 roku Seszele dostały się pod okupację brytyjską, a niepodległość od niej uzyskały dopiero w 1976 roku. Dlatego obecnie wyspy posiadają trzy urzędowe języki: kreolski seszelski, francuski i brytyjski. Jak widać historia, chociaż krótka, przez kilkaset lat przebiegała bardzo dynamicznie.

Wyspa Mahe
Wyspa Mahe to największa seszelska wyspa, którą zamieszkuje ok. 90% całej populacji. To właśnie tutaj znajduje się stolica Seszeli – miasto Victoria. Z tego względu większość międzynarodowych lotów ląduje właśnie tutaj (obecność lotniska). Najwyższym szczytem Mahe jest Morne Seychellois – 905 metrów n.p.m. Historia wyspy sięga 300 lat wstecz, kiedy to Francuzi odkryli te piękne tereny. Jak łatwo się domyślić, na wyspie warto spędzić jeden dzień zwiedzając stolicę Victorię i wpaść do pięknego Muzeum Narodowego. Poza tym na Mahe jest ponad 70 zadbanych plaż o drobnym i białym piasku. Popularnością cieszą się rejsy po przejrzystych wodach oraz wycieczki po dawnych kolonizatorskich dzielnicach, w których zachowały się zabytkowe budowle.

Wyspa Praslin
Granitowa wyspa Praslin słynie ze znajdującego się w niej Parku Narodowego Praslin, w którego terytorium wchodzi 324 hektary dziewiczych lasów równikowych oraz ścisły rezerwat przyrody Vallee de Mai, w którym występują liczne okazy lodoicji seszelskiej – rośliny zwanej inaczej „morskim kokosem”. Drzewa morskiego kokosa rosną do 40 metrów w górę, cechują się wachlarzowatymi liśćmi i owocami w kształcie serca. Ich nasiona są największe na świecie. Niestety, ten gatunek drzewa zagrożony jest wyginięciem i właśnie z tego powodu utworzono rezerwat przyrody na terenie, w którym rośnie najwięcej okazów. Poza tym na wyspa Praslin służyła niegdyś jako przystań dla piratów oraz arabskich kupców. Jej najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 367 m n.p.m, a mieszkańcy czerpią dochody głównie z turystyki. Na plażach Praslinu wybudowano luksusową sieć hoteli i kurortów, a ceny są dużo wyższe niż w pozostałych miejscach na Seszelach.

Wyspa Silhouette
Czyli trzecia co do wielkości wyspa Seszeli. To co wyróżnia ją spośród innych to brak dróg – poruszać się na niej można jedynie na rowerze lub motorze. Oprócz tego, podobno właśnie na Silhouette można znaleźć najwięcej wyjątkowych gatunków roślin i zwierząt na całym Oceanie Indyjskim.

Sporty wodne
Seszele to bez wątpienia jedna z bardziej luksusowych miejscówek na mapie świata. Warunki na wyspach są idealne dla miłośników sportów wodnych, np. surfingu, windsurfingu, nurkowania, jak i również plażowania.

Warto przeczytać