Jeśli wybieramy się na wycieczkę na inny kontynent to dobrze jest się wcześniej odpowiednio przygotować do takiej podróży. Przede wszystkim powinniśmy być gotowi na mniejszy lub większy szok kulturowy. Na całkiem nowe krajobrazy, klimat, walutę, jedzenie, ludzi oraz zachowania. Coś, co nam się wydaje powszechne i normalne – tam może okazać się całkiem odmienne. Wycieczka na inny kontynent to bardzo interesujące doświadczenie, które może nas wiele nauczyć, ale powinniśmy zachować otwarty umysł oraz serce, aby przyjąć to wszystko co ludzie oraz świat mają nam do zaoferowania. To zawsze wiąże się z jakimś dużym zaskoczeniem, często dyskomfortem, a czasami nawet z barierą językową czy pewnymi nieprzyjemnościami – które jeśli jesteśmy gotowi przetrwać to zwykle okazuje się, że zyskaliśmy o wiele więcej dobrych doświadczeń oraz lekcji na życie. Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób najlepiej można przygotować się do podróży na inny kontynent zapraszam do lektury!

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… pieniądze
To jest coś bez czego bardzo trudno jest podróżować – aczkolwiek jest to możliwe. Są niezależni podróżnicy, którzy łapią stopy, śpią na couchsurfingu i łapią się dorywczej pracy, aby móc kupić zapas żywności na kolejne podróże. Wymaga to jednak bardzo dużej dyscypliny oraz determinacji. Jeśli jednak chcecie podróżować w sposób standardowy to przede wszystkim musicie być gotowi na to, że przez najbliższy czas będziecie zmuszeni używać całkiem obcej waluty. Dlatego dobrze jest sprawdzić po ile stoi obecnie kurs waluty kraju do którego się wybieracie, a następnie zobaczyć sobie w Internecie w którym kantorze w waszym mieście dana waluta stoi po najniższej cenie i tam dokonać wymiany pieniążków (są specjalne kalkulatory walutowe – które pokazują po ile jest dana waluta w każdym kantorze w konkretnym mieście – to bardzo wygodne i dobre rozwiązanie dla podróżników, ponieważ nie muszą oni latać po całym mieście i sprawdzać wszędzie ceny danej waluty). Czemu polecam Wam wymienić gotówkę w kantorze? No cóż, raczej na innym kontynencie może być Wam trudno znaleźć jakiś polski bankomat, a jeśli chcecie płacić kartą to pamiętajcie o tym, że naliczane Wam są wtedy odpowiednie prowizje (co warto sprawdzić wcześniej na stronie swojego banku) – to samo tyczy się wypłat z bankomatu, jeśli takowy byście odnaleźli. Ponadto jeśli macie konto w złotówkach to są one przeliczane na walutę danego kraju po kursie tej waluty w banku, w którym macie konto, a to zwykle jest mniej korzystna cena niż ta, którą możecie dostać w kantorze.

Dostęp do sieci komórkowej lub Internetu
No cóż – jeśli nie chcecie zapłacić ogromnego rachunku za telefon to dobrym pomysłem będzie kupienie sobie karty SIM z Internetem w sieci, które są dostępne w tym kraju do którego przyjechaliście. Co prawda dalej połączenie telefoniczne nie będzie tanie, ale będziecie mieć dostęp do Internetu w telefonie, a to pozwoli Wam na kontakt poprzez video chat na WhatsAppie, Messangerze czy Skypie z waszymi bliskimi co i tak raczej wyjdzie Was taniej niż dzwonienie z polskiej czy też zagranicznej karty SIM. Oczywiście jeśli znajdujecie się w jakimś większym mieście to możecie korzystać z darmowego wifii, które zwykle jest dostępne w różnych restauracjach, kawiarniach, hostelach, lotniskach, dworcach, a czasami nawet na rynku w centrum. Warto wtedy zajrzeć do McDonalda albo Starcbucks’a – są to międzynarodowe sieciówki, w których darmowe wifii jest zawsze dostępne (inne sprawa, że nie jest najszybsze, ale w awaryjnej sytuacji lepsze takie niż żadne).

Warto przeczytać